Jeśli czujesz, że nieinwazyjna stymulacja nerwu błędnego mogłaby być pomocna w twoim schorzeniu – zapraszamy do kontaktu. Sprawdzimy czy były przypadki użycia tVNS-L w takim schorzeniu.
EPILEPSJA
Nowym terapeutycznym podejściem w przypadku padaczki i depresji jest nieinwazyjna przezskórna stymulacja nerwu błędnego tVNS, która powstała na bazie działania VNS. W badaniach przeprowadzonych przez Dietricha w 2008 roku i Yakunina w 2018 roku zauważono, że metoda ta stymuluje te same obszary mózgu jak inwazyjne wszczepienie stymulatora nerwu błędnego. Stymulacje tVNS i VNS mają podobne wyniki.
ZASADA DZIAŁANIA
- tVNS poprzez delikatne elektryczne impulsy stymuluje obszary skóry znajdującej się w określonych częściach ucha zewnetrznego (cymba conchae). Stymulacja odbywa się poprzez elektrodę przyłączoną do ucha.
- Impulsy aktywują nerw błędny przebiegający pod skórą w rejonie stymulacji (ramus auricularis nervi vagi).
- Impulsy są przenoszone za pomocą włókien Aß do pnia mózgu (nucleus tractus solitarii (NTS)).
- Działanie przeciwdrgawkowe następuje poprzez aktywację ośrodków mózgu.
SKUTKI UBOCZNE VNS i tVNS- źródło: Nemos.
WYMAGANIA
Wymagania w związku z pacjentem:
- Pacjent musi mieć zdolność rozumienia działania urządzenia.
- Pacjent musi mieć zdolność do zmieniania poziomu intensywności stymulacji.
- Pacjent powinien dostosować się do zasady 4 godzinnej stymulacji każdego dnia.
Jeśli pacjent nie jest w stanie sam uruchomić urządzenia, konieczna jest pomoc opiekuna, który będzie spełniał powyższe warunki (w przypadku problemów ruchowych, umysłowych lub ze zrozumieniem).
Zalecenia i przeciwskazania do stosowania tVNS:
Zalecenia: Pacjenci z padaczką lekooporną, duży stopień nasilenia epilepsji, pacjenci w wieku powyżej 3 lat (natomiast są przypadki zgody neurologa na założenie stymulacji młodszym dzieciom), wszystkie formy epilepsji.
Przeciwskazania: Ciąża, sztuczna przetoka mózgowa (elektroniczna – konieczna konsultacja lekarska), przerwana skóra w miejscu stymulacji.
DLACZEGO warto użyć tVNS-L:
- MINIMALNE SKUTKI UBOCZNE – Interwencja ma niewielkie skutki uboczne i dlatego jest dobrze tolerowana.
- ZATWIERDZONE URZĄDZENIE MEDYCZNE – znak CE, jako jedyne w Europie oznaczone z przeznaczeniem do leczenia epilepsji.
- STYMULACJA WŁAŚCIWYCH OBSZARÓW – jedyne na rynku urządzenie stymulujące obszary ucha wspomniane w badaniu Yakunina 2016 – prawidłowe ułożenie elektrod w uchu w celu najefektywniejszej stymulacji.
- INTERWENCJA DODATKOWA – Urządzenie może być stosowane jako dodatek do istniejącej interwencji medycznej i terapeutycznej.
- INTERWENCJA NIEINWAZYJNA – Operacja nie jest konieczna. Eliminuje to wszelkie ryzyko związane z wszczepieniem inwazyjnej metody stymulacji nerwu błędnego czy zmiany elektrod. Mniej bólu, bez środków anestezjologicznych, bez antybiotyków i ryzyka infekcji.
- INNOWACYJNA ELEKTRODA I USTAWIENIA – w celu lepszego dopasowania do ucha i zmniejszenia podrażnienia skóry w miejscu stymulacji (wzorowanie się na najnowszych technologiach rozruszników serca).
- ŁATWOŚĆ W UŻYCIU – Urządzenie jest niewielkie i bardzo proste w obsłudze. Dlatego terapię tę można łatwo zintegrować z codziennym życiem.
- POTWIERDZENIE W BADANIACH NAUKOWYCH – Badania naukowe potwierdzają potencjalne korzyści z zastosowania stymulacji nerwu błędnego w przypadku epilepsji.
- DOŚWIADCZENIE – Jedyne urządzenie mające 10 lat doświadczenia w pomocy w epilepsji i migrenie.
- APLIKACJA na telefon – pacjent kontroluje i ma wgląd w historię stymulacji, napadów. Informacje mogą być dzielone z lekarzem prowadzącym.
- Stymulacja tVNS jest nietoksyczna i nie wymaga przyjmowania dodatkowych leków.
- Dzięki stymulacji, w mniej poważnych przypadkach epilepsji, można rozważyć redukcję przyjmowanych leków oraz dzięki temu obniżyć liczbę skutków ubocznych powiązanych z ich przyjmowaniem.
- W przypadku zaplanowanej procedury prześwietlenia Rentgenowskiego, tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego wystarczy ściągnąć urządzenie. W przypadku VNS należy najpierw wyłączyć stymulator.
- W przypadku nagłego zatrzymania akcji serca, wystarczy ściągnąć urządzenie i można wykonywać defibrylację. W przypadku VNS należy najpierw wyłączyć stymulator.