O FRAT
FRAT to test, który bada autoprzeciwciała receptora folianu (FRA). Autoprzeciwciała FRA mają związek z powikłaniami związanymi z ciążą, zespołem CFD, zespołem Downa i zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Wczesne wykrycie i interwencja mogą zapobiegać lub odwrócić konsekwencje ekspozycji na te autoprzeciwciała.
Przeciwciała te wykryto we krwi wielu osób z zaburzeniami, takimi jak niedobór folianów mózgowych, zaburzenia ze spektrum autyzmu, niepłodność u kobiet i kobiety w ciąży noszące płody z wadami cewy nerwowej (NTD). Ponadto u rodziców niektórych dzieci z diagnozą autyzmu wykryto również te przeciwciała.
Warto rozważyć test FRAT u osób:
- z niedoborem folianów mózgowych
- z zaburzeniami ze spektrum autyzmu
- kobiet zmagającymi się z niepłodnością
- kobiet w ciąży noszącym płody z wadami cewy nerwowej (NTD)
- rodziców niektórych dzieci z diagnozą autyzmu
FRAT może być przydatny jako narzędzie badawcze w powyższych zaburzeniach, a także do oceny stanu transportu folianów do mózgu, łożyska i jajników. Poziomy przeciwciał mają tendencję do wahań w czasie, a dieta (np. spożycie mleka) może wpływać na poziomy.
W kilku przypadkach z zaburzeniami związanymi z CFD i autyzmem, podawanie metabolitów folianu, takich jak 5-MTHF i kwas folinowy, spowodowało poprawę kliniczną. Dzieje się tak, ponieważ te metabolity mogą dostać się do mózgu przez nośniki inne niż FRA, w szczególności RFC (Reduced Folate Carrier).
FRAT nie jest wskazany do diagnozowania jakiegokolwiek stanu chorobowego i dlatego nie został zatwierdzony przez FDA.
Test wykonywany jest w laboratorium Religen w USA, Pensylwania. Pobrane próbki transportowane są ekspresową przesyłką lotniczą w odpowiednich warunkach.
Wynik testu FRAT mierzy obecność przeciwciał, które oddziałują (blokują lub wiążą) aktywność receptora folianowego A (FRA). FRA jest odpowiedzialna za transport kwasu foliowego – i jego aktywnego składnika 5-MTHF, który pomaga w metabolizmie kwasu foliowego – do niektórych tkanek, w szczególności mózgu, łożyska i jajników.
Analiza wyników oraz zalecenia mogą być wykonane bezpośrednio w gabinecie Mitoterapii. Jesteśmy jedynym podmiotem w Polsce mającym przeszkolenie od Religen w analizie wyników FRAT.
Związek autoprzeciwciał FRA z powikłaniami związanymi z ciążą, Zespołem CFD i zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz odpowiedź na terapię folianem to wysoce sugerujące zaangażowanie tych autoprzeciwciał w zakłócenie rozwoju i funkcjonowania mózgu poprzez szlaki kwasu foliowego. Ponieważ te autoprzeciwciała są związane z różnymi patologiami podczas rozwój płodu i noworodka, wczesne wykrycie i interwencja mogą zapobiegać lub odwrócić konsekwencje ekspozycji na te autoprzeciwciała.
Niedobory kwasu foliowego w mózgu mogą być wyleczone, trzeba wcześnie wykryć problem i rozpocząć odpowiedni protokół suplementacji i postępowania.
POBRANIE KRWI
Pobranie próbki należy wykonać w jednym z punktów pobrań, gdzie istnieje możliwość odwirowania surowicy krwi, zamrożenia próbki oraz oddania jej klientowi w celu wysłania do badania alternatywnego laboratorium. Sprawdź ze swoim lokalnym punktem pobrań (laboratorium) przed planowanym pobraniem krwi.
Szczegółowa instrukcja pobrania krwi jest dostarczona wraz z testem.
Nie, nie ma potrzeby być na czczo przed pobraniem próbki.
Należy odstawić suplementację kwasu foliowego lub metylofolianu na 2 dni przed pobraniem krwi. Nie ma potrzeby odstawiania antybiotykoterapii.
Próbka uległa uszkodzeniu?
co zrobić?
W przypadku wystąpienia niespodziewanych zdarzeń losowych a w konsekwencji stwierdzenia przez laboratorium, że pobrany materiał nie nadaje się do badania – można powtórzyć pobranie próbki. W tym celu należy zamówić sam zestaw do pobrania FRAT a samo badanie zostanie wykonane bez dodatkowych opłat.

MitoTerapia Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności finansowej za koszty poniesione przez klienta dotyczące pobrania próbki.